Австралийские финалы на ЛЧМ:
Australian Qualification - Indvidual World Championship1975 ?
1976 - Adelaide
1. Phil Crump Victoria
2. John Langfield
3. Phil Herne New South Wales
1977 Newcastle ? (Sydney) ?
1. Phil Crump Victoria
2. Phil Herne New South Wales
3. Billy Sanders New South Wales
Australian Solo Championship1978 Claremont
1. Billy Sanders New South Wales
2. Phil Herne New South Wales
3. Lloyd Cross
1979 Mildura
1. Phil Crump Victoria
2. Danny Kennedy Victoria
3. John Bougler South Australia
1980 Sydney (Showground)
1. Billy Sanders New South Wales
2. Phil Crump Victoria
3. John Titman Queensland
1981 Brisbane (Exhibition)
1. Billy Sanders New South Wales
2. Phil Crump Victoria
3. John Titman Queensland
Australian Qualification - Indvidual World Championship1982 Claremont
1. Billy Sanders New South Wales
2. Phil Crump Victoria
3. Gary Guglielmi
Australian Solo Championship1983 Adelaide (Virginia Speedway Park)
1. Billy Sanders New South Wales
2. Glyn Taylor Western Australia
3. Phil Crump Victoria
1984 Mildura
1. Phil Crump Victoria
2. Billy Sanders New South Wales
3. Gary Guglielmi
1985 Ayr
1. Billy Sanders New South Wales
2. Phil Crump Victoria
3, Stan Bear Queensland
1986 Ayr
1. Troy Butler Queensland
2. John Titman Queensland
3. Alan Rivett Queensland
1987 Mildura
1. Steve Regeling Queensland
2. Steve Baker South Australia
3. Glyn Taylor Western Australia
1988 Murray Bridge
1. Phil Crump Victoria
2. Steve Regeling Queensland
3. Craig Hodgson South Australia
1989 Newcastle (Motodrome)
1. Glenn Doyle Western Australia
2. Stephen Davies New South Wales
3. Jamie Fagg
1990 Brisbane (Exhibition)
1. Glenn Doyle Western Australia
2. Leigh Adams Victoria
3. Stephen Davies New South Wales
1991 Alice Springs (Arunga Park)
1. Craig Boyce New South Wales
2. Glenn Doyle Western Australia
3. Glyn Taylor Western Australia
1992 Adelaide (North Arm)
1. Leigh Adams Victoria
2. Shane Parker South Australia
3. Mark Carlson Queensland
1993 Brisbane (Exhibition)
1. Leigh Adams Victoria
2. Jason Lyons Victoria
3. Shane Bowes
1994 Mildura
1. Leigh Adams Victoria
2. Jason Lyons Victoria
3. Jason Crump Victoria
1995 Gosford
1. Jason Crump Victoria
2. Craig Boyce New South Wales
3. Leigh Adams Victoria
1996 Newcastle (Showground)
1. Craig Boyce New South Wales
2. Jason Crump Victoria
3. Tony Langdon Queensland
1997 Brisbane (Exhibition)
1. Craig Boyce New South Wales
2. Jason Crump Victoria
3. Ryan Sullivan South Australia
1998 Murray Bridge
1. Leigh Adams Victoria
2. Jason Lyons Victoria
3. Jason Crump Victoria
1999 Mildura
1. Todd Wiltshire New South Wales
2. Jason Lyons Victoria
3. Nigel Sadler South Australia
2000 Gosford
1. Leigh Adams Victoria
2. Mark Lemon Victoria
3. Todd Wiltshire New South Wales
2001 Murray Bridge
1. Todd Wiltshire New South Wales
2. Leigh Adams Victoria
3. Mick Poole New South Wales
2002 Adelaide (Wayville Showground)
1. Leigh Adams Victoria
2. Jason Crump Victoria
3. Ryan Sullivan South Australia
2003 Gosford
1. Leigh Adams Victoria
2. Todd Wiltshire New South Wales
3. Craig Watson New South Wales
Australian Masters Speedway Series2004 - 3 round
1. Ryan Sullivan South Australia
2. Leigh Adams Victoria
3. Todd Wiltshire New South Wales
2005 - 3 round
1. Leigh Adams Victoria
2. Jason Lyons Victoria
3. Steve Johnston Western Australia
2006 - 3 round
1. Leigh Adams Victoria
2. Todd Wiltshire New South Wales
3. Rory Schlein South Australia
2007 - 5 rund
1. Jason Crump Victoria
2. Leigh Adams Victoria
3. Steve Johnston Western Australia
2008 - 5 rund
1. Chris Holder New South Wales
2. Troy Batchelor Queensland
3. Joe Screen ENGLAND
2009 - 3 round
1. Leigh Adams Victoria
2. Chris Holder New South Wales
3. Rory Schlein South Australia
2010 - 3 round
1. Chris Holder New South Wales
2. Troy Batchelor Queensland
3. Darcy Ward Queensland
Новозеландские финалы отборок на ЛЧМ:New Zealand Qualification - Indvidual World Championship1975 ?
1976 Christchurch
1. Ivan Mauger Christchurch
2. Barry Briggs Christchurch
3. Larry Ross Christchurch
1977 Auckland
1. Larry Ross Christchurch
2. Ivan Mauger Christchurch
3. Robin Adlington Palmerston North
1978 Wellington
1. Larry Ross Christchurch
2. Barry Briggs Christchurch
3. Mike Fullerton Auckland
New Zealand Solo Championship1979 Christchurch
1. Larry Ross Christchurch
2. Mitch Shirra Auckland
3. Ivan Mauger Christchurch
1980 Auckland
1. Larry Ross Christchurch
2. David Bargh Wellington
3. Tony Briggs Christchurch
1981 Napier
1. Ivan Mauger Christchurch
2. Mitch Shirra Auckland
3. Larry Ross Christchurch
1982 Auckland
1. Mitch Shirra Auckland
2. John Goodall Auckland
3. David Bargh Wellington
1983 Christchurch
1. Mitch Shirra Auckland
2. Larry Ross Christchurch
3. David Bargh Wellington
1984 Wellington
1. Mitch Shirra Auckland
2. Larry Ross Christchurch
3. David Bargh Wellington
1985 Christchurch
1. Larry Ross Christchurch
2. Alan Mason Christchurch
3. Roger Wright Christchurch
1986 Gisborne
1. David Bargh Wellington
2. Larry Ross Christchurch
3. Mitch Shirra Auckland
1987 Auckland
1. David Bargh Wellington
2. Mitch Shirra Auckland
3. Larry Ross Christchurch
1988 Christchurch
1. Larry Ross Christchurch
2. David Bargh Wellington
3. Gary Allan Auckland
1989 Auckland
1. Larry Ross Christchurch
2. Gary Allan Auckland
3. Mark Thorpe Christchurch
New Zealand Qualification - Indvidual World Championship1990 Gisborne
1. David Bargh Wellington
2. Chris Martin New Plymouth
3. Mark Thorpe Christchurch
1991 Christchurch
1. Mark Lyndon Christchurch
2. Mark Thorpe Christchurch
3. Justin Monk
New Zealand Solo Championship1992 Napier/Hastings
1. Gary Allan Auckland
2. Mark Thorpe Christchurch
3. Paul Atkins Napier
1993 Christchurch
1. Mark Thorpe Christchurch
2. Mark Lyndon Christchurch
3. Andy Walker Christchurch
1994 Stratford
1. Mark Thorpe Christchurch
2. Tony Nagel Auckland
3. Mark Jamieson Christchurch
1995 Christchurch
1. Andy Walker Christchurch
2. Nathan Murray Auckland
3. Richard Davidson Masterton
1996 Christchurch
1. Mark Thorpe Christchurch
2. Graham Hartshorne Christchurch
3. Mark Jamieson Christchurch
1997 Stratford
1. Chris Penny Auckland
2. Robbie Price Napier
3. Graham Hartshorne Christchurch
1998 Napier
1. Paul Atkins Hastings
2. Mark Jamieson Christchurch
3. Michael Long Auckland
1999 Christchurch
1. Mark Jamieson Christchurch
2. Andy Walker Christchurch
3. David Bargh Palmerston North
2000 Gisborne
1. David Bargh Palmerston North
2. Kristin Jemmet Christchurch
3. Sean Cox Christchurch
2001 Christchurch
1. Graham Hartshorne Christchurch
2. Daniel McKinlay Christchurch
3. Scott Boyce Christchurch
2002 Christchurch
1. Andrew Appleton ENGLAND
2. Nathan Murray Auckland
3. Graham Hartshorne Christchurch
2003 Christchurch
1. Sam Taylor Christchurch
2. Balir McKinlay Christchurch
3. John Tuffley Invercargill
2004 Wellington
1. Jason Bunyan ENGLAND
2. Simone Terenzani ITALY
3. Craig Ramsey Gisborne
2005 Gisborne
1. Jason Bunyan AENGLAND
2. Glen Phillips ENGLAND
3. Atilla Stefani HUNGARY
2006 Auckland
1. Jason Bunyan ENGLAND
2. Mattia Carpanese ITALY
3. Daniele Tessari ITALY
2007 Christchurch
1. Andrew Bargh Hawkes Bay
2. Dale Finch Christchurch
3. Jason Bunyan ENGLAND
2008 Invercargill
1. Jason Bunyan ENGLAND
2. Larry Ross Christchurch
3. Andrew Bargh Hawkes Bay
2009 Palmerston North
1. Jason Bunyan ENGLAND
2. Jade Mudgeway Palmerston North
3. Larry Ross Christchurch
2010 Invercargill
1. Jason Bunyan ENGLAND
2. Grant Tregoning Invercargill
3. Larry Ross Christchurch
http://www.speedwaychampions.kk5.org/#/nationals/4538412215http://www.speedwayhistory.info/wyniki.phphttp://www.historicspeedway.co.nz/NZchampionships.htmhttp://www.ausm.info/australian/australian_champions_header.htmAUSTRALIAN SPEEDWAY HISTORY:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indywidualne_mistrzostwa_Australii_na_%C5%BCu%C5%BCluНорвежские финалы на ЛЧМ.Norwegian Qualification - Indvidual World Championship1975 Skien
1. Reidar Eide
1976 Skien
1. Reidar Eide
2. Dag Lövaas
3. Edgar Stangeland
1977 Sandnes
1. Tormod Langli
2. Rolf Gramstad
3. Stein Roar Pedersen
1978 – 79 ?
1980 Skien
1. Reidar Eide
2. Audun Ove Olsen
3. Rolf Gramstad
1981 Elgane
1. Rolf Gramstad
2. Audun Ove Olsen
3. Jörn Haugvaldstad
1982 – 83 ?
1984 Skien
1. Reidar Eide
2. Dag Lövaas
3. Edgar Stangeland
1985 Elgane
1. Einar Kyllingstad NMK Sandnes Jaeren
2. Roy Otto
3. Dag Haaland
1986 – 1998 ?
1999 Elgane
1. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
2. Kjell Tönnessen
3. Kjell Öyvind Sola
2000 Riska
1. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
2. Lars Gunnestad
3. Björn G. Hansen
Indvidual Norwegian Championship / Norges Mesterkap Individuelt
1975
1. Jan Terje Gravningen NMK Kongsberg
1976
1. Edgar Stangeland NMK Sandnes Jaeren
2. Oyvind G. Berg
3. Helge Langli
1977
1. Audun Ove Olsen NMK Sandnes Jaeren
1978
1. Kjell Arvid Gimre NMK Sandnes Jaeren
1979
1. Audun Ove Olsen NMK Sandnes Jaeren
2. Jurgen Aygvalstad
3. Thoralf Hulen
1980
1. Dag Haaland NMK Sandnes Jaeren
2. Gier Aasland
3. Terje Tollefsen
1981
1. Audun Ove Olsen NMK Sandnes Jaeren
1982
1. Trond Helge Skretting NMK Sandnes Jaeren
1983
1. Dag Haaland NMK Sandnes Jaeren
2. Roy Otto
3. Tormod Langli
1984 Elgane
1. Einar Kyllingstad NMK Sandnes Jaeren
2. Tormod Langli
3. Kurt Ueland
1985
1. Einar Kyllingstad NMK Sandnes Jaeren
2. Ingvar Skogland
3. Roy Otto
1986
1. Arne Svendsen NMK Oslo
1987
1. Tor Einar Hielm NMK Sandnes Jaeren
1988
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
1989 Oslo
1. Arnt Forland NMK Oslo
2. Lars Gunnestad NMK Drammen
3. Robert Langeland
1990 Elgane
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Kjell Oyvind Sola
3. Willy Tjessem MSK Riska
1991 Skien
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Einar Kyllingstad NMK Sandnes Jaeren
3. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
1992 Elgane
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Arnt Forland NMK Oslo
3. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
1993 Skien
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Einar Kyllingstad NMK Sandnes Jaeren
3. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
1994
1. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
2. Arnt Forland NMK Oslo
3. Tor Einar Hielm NMK Sandnes Jaeren
1995
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
3. Arnt Forland NMK Oslo
1996 - 4 round
1. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
2. Trygve Jensen
3. Kjell H. Tonnesen MSK Riska
1997 - 3 round
1. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
2. Bernt Enge Larsen
3. Kenneth Borgenhaug NMK Drammen
1998 - 4 round
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Kjell H. Tonnesen MSK Riska
3. Kenneth Borgenhaug NMK Drammen
1999 Elgane
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
3. Bjorn G. Hansen NMK Oslo
2000 Oslo
1. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
2. Lars Gunnestad NMK Drammen
3. Kjell H. Tonnesen MSK Riska
2001 Elgane
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Rune Holta NMK Sandnes Jaeren
3. Bjorn G. Hansen NMK Oslo
2002 Elgane
1. Jan Mikke Bjerk MSK Riska
2. Rune Sola MSK Riska
3. Bjorn G. Hansen NMK Oslo
2003 Kongsberg
1. Lars Gunnestad NMK Drammen
2. Bjorn G. Hansen NMK Oslo
3. Marius T. Rökeberg NMK Drammen
2004 Riska
1. Arnt Forland MK Elgane
2. Rune Sola MSK Riska
3. Jan Mikke Bjerk MK Elgane
2005 Drammen
1. Arnt Forland MK Elgane
2. Jan Mikke Bjerk MK Elgane
3. Marius T. Rökeberg NMK Drammen
2006 Elgane
1. Rune Sola MSK Riska
2. Jan Mikke Bjerk MK Elgane
3. Carl Johan Raugstad MSK Riska
2007 Skien
1. Rune Sola MSK Riska
2. Carl Johan Raugstad MSK Riska
3. Marius T. Rökeberg NMK Drammen
2008 Elgane
1. Rune Sola MSK Riska
2. Carl Johan Raugstad MSK Riska
3. Jan Mikke Bjerk MK Elgane
2009 Oslo
1. Rune Sola MSK Riska
2. Henrik Bauer Hansen NMK Oslo
3. Inge Bjerk MK Elgane
NORWEGIAN SPEEDWAY HISTORY:
http://www.snl.no/motorsykkelsport/Norgesmesterehttp://www.historyspeedway.nstrefa.pl/indmnorwegii.phphttp://www.historyspeedway.nstrefa.pl/imsnorwegia.phpFINLAND HISTORY SPEEDWAY:
http://www.speedwaysanomat.fi/tekstit/tilastot.htmlSWEDISH SPEEDWAY HISTORY:
http://www.speedway.orghttp://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Indywidualne_mistrzostwa_Szwecji_na_%C5%BCu%C5%BCluDANISH SPEEDWAY HISTORY:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Indywidualne_mistrzostwa_Danii_na_%C5%BCu%C5%BClu